“Kto tak fika? Co tak fika? – ćwiczenia buzi i języka dla smyka.”

Dziś oprócz tego, że mamy dla Was BEZPAŁATNE GRAFIKI DO ĆWICZEN BUZI I JĘZYKA to podsuwamy Wam jeszcze parę pomysłów jak je wykorzystać do innych zabaw, które wspomagają rozwój mowy.

  • jeśli jesteście gdzieś w terapii to już  wiecie i na pewno często borykacie się z tym, że dziecko nie chce ćwiczyć w domu
  • jeśli po prostu chcecie wspierać rozwój mowy, budować relacje przez zabawę to ta forma ćwiczeń bardzo się do tego nadaje. Podczas takich zabaw trzeba być bardzo tu i teraz, trzeba patrzeć uważnie na malucha , trzeba samemu się włączyć w robienie min, no bo jak inaczej. I dodatkowo jeśli robicie to profilaktycznie, odchodzi Wam element napięcia na efekty, po prostu dobrze się bawicie. I to jest w tym wszystkim najlepsze.
  • dodatkowo podsuwamy Wam pomysły jak jeszcze można wykorzystać te grafiki, żeby wydrukowane raz mogły służyć wielokrotnie.
  • przedstawione zabawy są kierowane już do 2 latków.

PO PIERWSZE ĆWICZENIA BUZI.
Dzieci uwielbiają ćwiczyć buzie.  Dla nich to często świetna zabawa, szczególnie jeśli do tego dacie im jeszcze możliwość obserwowania się w lustrze. W pakiecie rodzic do zabawy i macie zestaw dla Malucha idealny. Pamiętajcie, że to zabawa. Jeśli któreś ćwiczenie nie wychodzi, sami się bawcie, nie poprawiajcie, obserwujcie. Jeśli coś Was niepokoi konsultujcie.

1. Owca – Naśladowanie zwierzątka: be, be.
Dmuchanie na sierść owieczki (na watę, wacik kosmetyczny) PAMIĘTAMY! wdech nosem, a wydech ustami. Ćwiczymy tylko chwilę.
2. Osioł – Naśladowanie zwierzątka: i-o, i-o, i-o (szeroki uśmiech i kółeczko z warg), kląskanie.
3. Królik – Masowanie dolnej wargi górnymi zębami.
Chrupanie marchewki – otwieramy i zamykamy buzię do uśmiechu, stukając delikatnie zębami.
4. Kaczka – Naśladowanie: kwa, kwa, kwa.
Dmuchanie na piórko.
„Bulgotanie” w szklance wody przez słomkę. PAMIĘTAMY! Słomka musi się znajdować na środku ust i muszą ją obejmować i utrzymywać same wargi – nie może być trzymana w zębach.
5. Kura – Naśladowanie: ko, ko, ko.
Ściąganie warg i układanie w dzióbek. Zbieranie „dzióbkiem” z talerzyka np. płatków kukurydzianych, ryżu preparowanego, okruszków.
Dmuchanie na piórko.
6. Koń – Naśladowanie zwierzątka: iha, iha.
Kląskanie językiem (szybko- wolno) i parskanie ustami.
7. Kot – Naśladowanie miauczenia.
„Myjemy” czubkiem językiem górne podniebienie, górne i dolne ząbki, wewnętrzną stronę policzków (podczas tego ćwiczenia buzia powinna być otwarta)
8. Świnka – Naśladujemy: iii, kwi, kwi, chrum, chrum.
Układamy usta w ryjek – ściągamy wargi i wysuwamy do przodu. Między górną wargę, a nos możemy poziomo ułożyć słomkę/ołówek i próbować utrzymać.
9. Pies – Naśladowanie szczekania. Szczerzenie zębów, otwieranie i zamykanie zębów.

W NASZYM SKLEPIE ZNAJDZIECIE CAŁĄ KOLEKCJĘ FILMÓW LOGOPEDYCZNYCH Z CWICZENIAMI BUZI I JĘZYKA.

Jeden z nich jest dostępny ZA DARMO

PO DRUGIE WARTO ZROBIĆ OBRAZKI WIELOKROTNEGO UŻYTKU

Warto zalaminować obrazki nie tylko dlatego, żeby służyły długo ale też są wtedy świetną okazją do wymyślania zabaw na bieżąco. Wystarczy kilka mazaków. Dziecko może np.:

  • dorysować jedzenie zwierzakom
  • po wykonanej mince zamazać , zaznaczyć jakoś obrazek, a potem wystarczy to zmyć i bawić się kolejnego dnia od nowa na nowo
  • możecie dorysować zwierzakom inne elementy, które nie pasują, zadawać pytania typu “Co to? Czy królik ma rogi? “
  • samo wycieranie obrazka jest dla malucha świetnym ćwiczeniem rączek

PO TRZECIE ZABAWY RUCHOWE

  • Możecie pochować obrazki po domu, pojedynczo albo wszystkie naraz i bawić się w poszukiwania. Po znalezionym zwierzaku zamieniacie się w niego chodząc lub skacząc
  • możecie zrobić tor przeszkód , a zwierzaki to nasi mali bohaterowie, których trzeba przetransportować z punktu A do punktu B

PO CZWARTE ZABAWY SŁUCHOWE

Naśladujcie jakieś zwierzątko , a dziecko ma zgadnąć , które to. Można też poszukać dźwięków na you tube jest tam tego mnóstwo. I poprosić Malucha o wskazanie odpowiednego obrazka. Wcześniej oczywiście warto się z dźwiękami osłuchać.

Na dziś to na tyle. Jeśli szukacie więcej pomysłów na zainteresowanie Malucha ćwiczeniami buzi i języka to serdecznie zapraszamy do naszego sklepu , gdzie mamy całą kolekcję FILMÓW LOGOPEDYCZNYCH Z ćwiczeniami buzi i języka dla smyka razem z materiałami do zabaw.

Opracowały:
mgr Anna Siarkiewicz – logopeda, pedagog specjalny i mgr Agata Tudek -logopeda i pedagog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.